رشد 129 درصدی گوشی‌های مجهز به 4G در یک سال  

مؤسسه GfK، بزرگترین نهاد تحلیل بازار در آلمان، در روز دوشنبه 17 آگوست 2015 (26 مرداد 1394) گزارش خود را از بازار اسمارت‌فون‌ها در سه ماهه دوم سال 2015 منتشر کرد. طبق این گزارش ارزش مالی فروش جهانی اسمارت‌فون‌ها در سه ماهه اخیر در مقایسه با یک سال گذشته 7 درصد افزایش داشته است. هم‌چنین تعداد اسمارت‌فون‌های به فروش رسیده نیز در فصل اخیر، نسبت به یک سال قبل حاکی از رشد 5 درصدی است. اطلاعات منتشر شده از GfK برخلاف بسیاری از داده‌‌های دیگر به تعداد دیوایس‌های وارد شده به بازار (Shipping) وابسته نبوده و مسئله اسمارت‌فون‌های به فروش رسیده در مناطق مختلف جهان را مورد بررسی قرار می‌دهد.
طی فصل اخیر، اسمارت‌فون‌های مجهز به شبکه 4G، 58 درصد از کل اسمارت‌فون‌های به فروش رفته را تشکیل می‌دادند. این در حالی‌ست که در سه ماهه دوم سال 2014 تنها 26 درصد از گوشی‌های فروش‌رفته از شبکه ارتباطی 4G برخوردار بودند. این آمار حاکی از رشد 129 درصدی طی یک سال گذشته بوده که در این میان نباید از نقش مثبت چین در این زمینه غافل ماند. هم‌چنین از ابتدای آگوست 2015 با راه‌اندازی سرویس‌های 4G توسط اپراتور‌های صاحب‌نام در هند، هم‌اکنون 4G در تمام کشورهای کلیدی در دسترس کاربران قرار گرفته است. اسمارت‌فون‌هایی که تنها از شبکه ارتباطی 3G برخوردارند در حال حاضر 38 درصد از کل گوشی‌های هوشمند به فروش‌رفته را تشکیل می‌دهند و بنابر پیش‌بینی GfK این تعداد در سه ماهه آخر سال میلادی جاری یک درصد دیگر افت کرده و در مقابل ضریب نفوذ اسمارت‌فون‌های مجهز به 4G همچنان افزایش خواهد داشت.
کوین والش (Kevin Walsh)، مدیر بخش گرایش‌ها و پیش‌بینی‌ها در مؤسسه GfK، می‌گوید: «انتظار می‌رود سهم کشور هند در رشد جهانی تعداد اسمارت‌فون‌های به فروش رسیده در سال جاری نسبت به کشور‌های دیگر در بالاترین سطح قرار داشته باشد. علت اصلی این پدیده آن است که در حال حاضر از یک سو ضریب نفوذ اسمارت‌فون در این کشور پایین بوده و از سوی دیگر سازندگان گوشی‌های هوشمند برای در دست گرفتن بازار این کشور رقابت شدیدی با یکدیگر دارند، که همین امر باعث شده تا از متوسط قیمت فروش (ASP) در هند کاسته شده و دستگاه‌ها با قیمت‌های مقرون به صرفه‌تری در بازار ارائه شوند.»
از نظر نفوذ شبکه 4G شرایط مناطق مختلف با هم متفاوت است: دوقطبی شدن قیمت در آمریکای شمالی (به این معنا که رشد اسمارت‌فون‌های گران‌قیمت و اسمارت‌فون‌های ارزان‌قیمت بسیار بیش از گوشی‌های هوشمند رده‌ میانی است)، اشباع بازارهای اروپای غربی، مقابله کردن برندهای داخلی و محلی با شرکت‌های صاحب‌نام در هند و چین و رقابت شدید بر سر قیمت در بازارهای نوظهور.
سهم اسمارت‌فون‌های صفحه بزرگ (5 اینچ به بالا) از تعداد کل دستگاه‌های فروش رفته در سه ماهه دوم سال 2015، بالغ بر 48 درصد گزارش شده که در مقایسه با سه ماهه نخست سال جاری میلادی 5 درصد، و نسبت به سه ماهه دوم سال گذشته 17 درصد افزایش داشته است. بیشترین سهم فروش منطقه‌ای اسمارت‌فون‌های صفحه‌بزرگ، با 63 درصد از آن چین بوده و پس از آن کشور‌های حوزه آسیا-اقیانوسیه با 61 درصد در رتبه بعدی قرار می‌گیرند.

والش در ادامه می‌گوید: «در نیمه نخست سال جاری میلادی شاهد وقایع بزرگی بودیم که در نتیجه آن تقاضا برای محصولات رده بالا در بازارهایی نظیر مرکز و شرق اروپا، آمریکای لاتین و چین پایین آمد. ولی در عین حال گرایش کاربران به سمت محصولات دیجیتال با در نظر گرفتن اندازه صفحه نمایش متناسب با قدرت خرید، همچنان در اقصی نقاط دنیا ادامه دارد. این گرایش را می‌توان در بیشتر محصولات - از تلویزیون گرفته تا گوشی هوشمند - مشاهده کرد. در اسمارت‌فون‌ها، این پدیده خود را به شکل دوقطبی شدن قیمت در آمریکا، افزایش گرایش کاربران به گوشی‌های هوشمند صفحه بزرگ در بازارهای نوظهور و توسعه بازار فبلت‌ها نشان می‌دهد. انتظار می‌رود این روند تا پایان سال 2015 ادامه داشته باشد، ولی ما شاهد ایجاد تغییر در روند و محرک‌های جدید بازار برای سال 2016 هستیم »
متوسط قیمت فروش (ASP) به دلار آمریکا در سه ماهه دوم امسال نسبت به سه ماهه نخست سال 2015 یک درصد افت داشته ولی در قیاس با مدت مشابه سال گذشته با 3 درصد رشد همراه بوده است. البته GfK پیش‌بینی کرده که متوسط قیمت فروش اسمارت‌فون‌ها در سال 2015 ، در مقایسه با یک سال قبل، با یک درصد افت مواجه شود.


منبع: mobile.ir
  ادغام بخش موبایل لنوو در مجموعه موتورولا موبیلیتی 
 

   لنوو هم‌اکنون عنوان بزرگترین تولیدکننده رایانه‌های شخصی در دنیا را به خود اختصاص داده، ولی در عرصه تولید اسمارت‌فون،‌ جایگاه خاصی برای لنوو نمی‌توان متصور شد. البته لنوو گوشی‌های خوبی را با برند VIBE تولید نموده، ولی می‌توان گفت بازار این گوشی‌ها در وضعیت مطلوبی قرار ندارد. از این رو لنوو برای پررنگ کردن حضور خود در عرصه تولید گوشی‌های هوشمند در سال 2014 موتورولا موبیلیتی را رسما به قیمت 2.91 میلیارد دلار خریداری کرد. از آن زمان تاکنون گمانه‌زنی‌های زیادی مطرح بوده مبنی بر اینکه لنوو  با بخش موبایل خود موسوم به Mobile Business Group - - چه خواهد کرد. حال پس از گذشت چند ماه از این اتفاق، لنوو در روز چهارشنبه 26 آگوست 2015 ( شهریور 1394) با ارسال بیانیه‌ای به خبرگزاری NDTV Gadgets  جزییات بیشتری را از تصمیمات شرکت درباره موتورولا منتشر کرد . طبق این بیانیه، لنوو از این پس تمام فعالیت‌های بخش موبایل خود را در برند موتورولا ادغام خواهد کرد، به این معنی که Lenovo Mobile Group تماما به موتورولا واگذار شده و دیگر وجود نخواهد داشت.
چن ژودانگ (Chen Xudong)، مدیر Lenovo Mobile Group، تنها دو ماه و اندی است که ریاست بخش موبایل لنوو را بر عهده گرفته، ولی به نظر می‌رسد در حال اتخاذ یکی از بزرگترین تصمیم‌های شرکت باشد. به گفته ژودانگ بخش موبایل لنوو به زودی وارد مرحله تجدید ساختار خواهد شد که به موجب آن هم خط تولید و هم برند لنوو در عرصه اسمارت‌فون تغییر خواهند کرد. در نتیجه این اقدام تمام کارمندان Lenovo Mobile Group به استخدام موتورولا درآمده و ریک اوسترلو (Rick Osterloh)، که ریاست موتورولا را برعهده داشت، پس از این پروسه همچنان در مقام خود باقی خواهد ماند. کارخانه و تجهیزات Lenovo Mobile Group نیز به موتورولا واگذار خواهد شد. پس از اجرای این تصمیم، لنوو البته همچنان یک برند موبایلی غیر از موتورولا خواهد داشت که با نام ZUK شناخته می‌شود. این برند را می‌توان مشابه تولیدات شائومی و برند honor هواوی تلقی کرد جایی‌که تنها فروش اینترنتی و غیر فیزیکی برای این برند در نظر گرفته می‌شود. طبق گزارش‌های رسیده، به محض تکمیل پروسه ادغام، برند ZUK به برند اینترنتی پرچمدار لنوو تبدیل خواهد شد و موتورولا نیز به فروش دیوایس‌های رده بالای خود در بازار‌های بین‌المللی - جایی که دامنه نفوذش به مراتب بیشتر از لنوو است - ادامه خواهد داد.
البته بر خلاف گزارش‌هایی که ZUK را «برند اینترنتی پرچمدار» لنوو در آینده معرفی می‌کنند، یکی از سخنگویان لنوو ضمن رد حضور برند ZUK در این ادغام در زمینه ادامه یافتن حیات این برند و ماهیت مستقل آن از گروه لنوو ابزار اطمینان کرده است.: با وجود اینکه ZUK از پشتیبانی لنوو برخوردار است، این برند در حال حاضر به طور مستقل در بازارهای آنلاین در داخل و خارج از چین، با همتایانی نظیر شائومی و هواوی در رقابت قرار دارد. اخیرا اولین اسمارت‌فون ZUK با نام ZUK Z1، که از سیستم عامل سیانوژن 12 بهره می‌برد، با قیمت 280 دلار به نمایش گذاشته شد.
MBG  هم‌چنان کسب‌وکار موبایل لنوو را پیش می‌برد، اما برای طراحی، توسعه و تولید گوشی‌های هوشمند به موتورولا وابسته خواهد بود.
در گزارش مالی سه ماهه نخست سال 2015 (منطبق با سه ماهه دوم سال 2015) نیز لنوو به ویژه در بخش اسمارت‌فون‌ها، نتایج نا امیدکننده‌ای گرفت و تنها نقطه قوت این بخش موتورولا بود، که با وجود مشکلاتی که در بازارهای آمریکای لاتین گریبانگیرش شده بود، موفق شد باز هم به فروش قابل ملاحظه‌ای دست یابد. نگاهی به همین نتایج لنوو را در سپردن مسئولیت طراحی و توسعه اسمارت‌فون‌های این شرکت به‌طور کامل به موتورولا متقاعد ساخت .
ترجمه متن کامل بیانیه‌ای که توسط یکی از کارگزاران لنوو به NDTV Gadgets ارسال شده، به شرح زیر است:
باتوجه به شرایط نامطلوب بازار و نتایج مالی که کمتر از حد انتظار بوده، لنوو قصد دارد اقدامات جامع و تعیین‌کننده‌ای را در پیش بگیرد تا در نتیجه آن به کسب‌وکارهای خود سروسامان ببخشد، هزینه‌ها را کاهش دهد و به رشدی پایدار و سود ده بازگردد. لنوو به طور ویژه تصمیم دارد تا ساختار گروه کسب‌وکار موبایل (MBG) را تغییر داده و به توسعه و تولید و ساخت اسمارت‌فون‌های خود نظم دهد تا بتواند قدرت‌های مکمل لنوو و موتورولا را بهتر مدیریت کرده و با سرعت بیشتری به رشد دست یابد. به منظور رسیدن به یک مدل تجاری سریع‌تر و پیراسته، می‌خواهیم از نیروی فروش لنوو در سراسر جهان نهایت استفاده را ببریم و اقداماتی را که در گذشته برای به حداکثر رساندن بازدهی در زنجیره تأمین جهانی شرکت انجام شده بود را تسریع کنیم.
تشکیلات جدید لنوو هرگونه کپی‌برداری را حذف کرده و ما را در موقعیتی قرار می‌دهد که به عنوان یک بازیگر قدرتمند در بازار گوشی‌های هوشمند به رقابت بپردازیم. MBG  هم‌چنان کسب‌وکار موبایل لنوو را پیش می‌برد، اما از این پس برای طراحی، توسعه و تولید گوشی‌های هوشمند به موتورولا وابسته خواهد بود. ریک اوسترلو که قبلا ریاست موتورولا را بر عهده داشت، بلافاصله و به شکل مؤثر، رهبری این مجموعه ادغام‌شده - که از این به بعد در کنترل نهادهای حقوقی موتورولا خواهد بود - را به دست خواهد گرفت؛ به این شکل که اوسترلو همچنان گزارش‌های خود را به چن ژودانگ، که سمت ریاست و معاونت ارشد بخش MBG را بر عهده دارد، تحویل خواهد داد.
با وجود آنکه لنوو هنوز در زمینه وضعیت برند موبایل لنوو پس از اتمام پروسه ادغام، به طور شفاف اظهارنظری نکرده است اما کنار گذاشتن کامل این برند نیز بعید به نظر می‌رسد. بخش موبایل لنوو فروش خوبی در چین داشته، هرچند که در سه ماهه دوم سال جاری میلادی زیان‌ده بود و لنوو را مجبور کرد تا 3200 نفر از نیرو‌های خود را تعدیل کند. به نظر می‌رسد پس از تکمیل فرآیند ادغام، لنوو در مجموع گوشی‌های کمتری تولید کرده و هر مدل بازار خاصی را هدف بگیرد.


منبع: mobile.ir