طرح ریجستری

سامانه همتا چیست؟

سامانه همتا یا سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی سامانه‌ای است منتسب به طرح ثبت تجهیزات دارای سیم کارت (رجیستری) که با مشارکت وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اپراتورهای تلفن همراه، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و گمرک به اجرا گذاشته شده‌است. این تعریفی است که ویکی پدیا  ارائه کرده است . اما به زبان ساده تر  همتا ، سامانه ای است برای ثبت اطلاعات تلفن های همراه که از طریق آن می توانید خدماتی نظیر استعلام اصالت گوشی ، انتقال مالکیت گوشی و فعال سازی گوشی را دریافت کنید و یا   یکی از سامانه‌هایی است که همراه با طرح رجیستری مشهور شد و بر سر زبان مردم افتاد. سامانه همتا در واقع بستر اصلی طرح رجیستری موبایل و حالا تبلت است که همه اقدامات لازم برای ثبت و بررسی دستگاه‌های مختلف در آن انجام می‌شود.

این سامانه همچنین از طریق کد USSD قابل بهره‌برداری بوده و کاربران می‌توانند از طریق ستاره 7777 مربع به خدمات این سامانه دسترسی داشته باشند. در این سامانه خدماتی از جمله ثبت گوشی‌های موبایل مسافرتی، استعلام اصالت گوشی موبایل، فعال‌سازی گوشی و غیره، قابل انجام بوده و روش‌های دیگری نیز برای استفاده از سامانه وجود دارد.

برای  ورود به سامانه همتا و استفاده از امکانات آن ابتدا باید در سامانه ثبت نام کنید. در ادامه مقاله نحوه ورود به سامانه را توضیح خواهیم داد . البته برای استفاده از برخی از خدمات این سامانه مثل استعلام اصالت گوشی و فعال سازی گوشی نیازی به ثبت نام ندارید . اما برای خدماتی مثل انتقال مالکیت گوشی حتما باید در سامانه همتا ثبت نام کنید . که در بخش های بعدی توضیح داده خواهد شد .

سایت همتاhttps://hamta.ntsw.ir
سایت اطلاع رسانی همتاhttps://hamtainfo.ntsw.ir​
درگاه موبایل (ussd)*777#
مرکز پاسخگویی096366
اپلیکیشن های همتااندروید و iOS
شبکه های اجتماعیhamta_ntsw@
آپاراتhamta_ntsw@
بازگشت به لیست