طرح ریجستری

طرح ریجستری چیست؟

طرح رجیستری، طرحی است که برای اولین بار در اواسط سال ۸۵ در کشورمان اجرایی شد اما به دلیل اشکالات فراوانی که داشت، در اوایل سال ۸۶ متوقف شد. این طرح سال‌هاست که در مرحله‌ی آزمایشی قرار دارد و بارها اجرایی شده و به دلیل مشکلات فنی متوقف شده است. تقریباً از سال ۹۴ بود که اجرایی‌شدن طرح رجیستری جدی‌تر شد و کارگروه‌هایی برای بررسی تخصصی این طرح تشکیل شدند. این طرح از پاییز ۹۶ مجدداً کلید خود و به مرحله‌ی اجرا درآمد.

در تاریخ ۲۰ فروردین بروز رسانی شد : به نقل از منابع آگاه این طرح تا نیمه اردیبهشت ماه برای کلیه برندها اجرا خواهد شد. در حال حاضر برندهایی نظیر سامسونگ هنوز وارد این طرح نشده اند که بر اساس آخرین اخبار از نیمه اردیبهشت ماه برندهای باقی‌مانده نظیر سامسونگ نیز وارد طرح رجیستری می‌شوند.

درحقیقت هدف اصلی طرح رجیستری، مبارزه با قاچاق و واردات غیر قانونی گوشی‌های هوشمند است. از آن‌جایی که درصد بالایی از گوشی‌های هوشمند موجود در بازار ایران به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند، طرحی به نام رجیستری اندیشیده شده تا با این موضوع مقابله شود. در این طرح، تنها گوشی‌های موبایلی که از طریق گمرک ایران وارد کشور شده‌اند فعال خواهند شد.

در واقع طرح رجیستری گوشی، مجوزی برای فعالیت گوشی تلفن همراه در سیستم مخابراتی کشور می‌باشد.

طرح رجیستری : کد IMEI چیست ؟ چگونه آن را پیدا کنم ؟

پس از اجرایی‌شدن طرح رجیستری، گوشی‌های موبایلی که از طریق گمرک ایران وارد کشورمان می‌شوند، کد IMEI آن‌ها در سامانه‌ی همتا ثبت می‌شود. (بخوانید: کد IMEI چیست؟) در این شرایط، تنها گوشی‌های موبایلی که IMEI آن‌ها در سامانه‌ی همتا ثبت شده، با سیم‌کارت‌های ایرانی فعال خواهند شد و این بدان معناست که سایر گوشی‌های موبایلی که از طریق گمرک وارد کشورمان نشده اند، غیرفعال خواهند شد.

همچنین اگر جعبه موبایل خود را در اختیار ندارید می‌توانید با شماره‌گیری #۰۶#* کد IMEI گوشی خود را مشاهده کنید. 

بازگشت به لیست